fallback

Парламентът прие на първо четене създаването на „Държавна петролна компания“

„За“ промените гласуваха 143 народни представители срещу един „против“ и четирима „въздържали се“

10:16 | 05.06.20 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Народното събрание прие на първо четене промените в Закона за държавните резерви и военновременните запаси, с които се създава „Държавна петролна компания“.

„За“ промените гласуваха 143 народни представители срещу един „против“ и четирима „въздържали се“. 

Предложението е предприятието да бъде към министъра на икономиката. Идеята е основната дейност на Държавната петролна компания да бъде насочена към създаване, съхраняване, опазване и обновяване на държавните резерви и военновременните запаси от нефт и нефтопродукти по Закона за държавните резерви и военновременните запаси.

Създаването на петролна компания дава възможност на държавата да влезе на пазара с горива, като създаде собствени бензиностанции. Освен тях се предвиждат и данъчни складове, в които ще бъде съхранявано горивото от държавния резерв.

Мотивите за предложенията, направени от кабинета, са прозрачност, по-голяма конкуренция, както и възможно най-ниска цена за потребителя. Предвижда се с правилник, приет от Министерския съвет, да се уредят изцяло дейността на предприятието и правомощията на управленските органи.

Икономическият министър Емил Караниколов заяви преди гласуването, че за момента е изключително трудно да се докаже наличието на картел при горивата и поради тази причина държавата ще се намеси на пазара. Той посочи, че няма как да бъде направен щателен анализ на бензиностанциите, тъй като все още няма закон и не съществува правна норма за възлагане на подобен анализ.

Караниколов изтъкна, че държавните бензиностанции ще бъдат снабдени и с пунктове за зареждане на електрически превозни средства, като правителството обсъжда с инвеститори и присъствието на алтернативни горива като водорода.

Депутатът на ГЕРБ Димитър Бойчев заяви от своя страна, че винаги, когато е правен секторен анализ от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), тя констатира в докладите си, че има концентрация по отношение на данъчните складове на големи играчи и съществува възможност за манипулиране на цената на горивата, които влизат в държавата.

„Една голяма част от манипулирането на цените може да става именно чрез данъчните складове. Затова приветствам намесата на държавата в тази област“, заяви Бойчев.

Очаквайте допълнителна информация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:24 | 14.09.22 г.
fallback